Güneş Enerjili Solar Sokak ve Bahçe Aydınlatmalar
Ekim 29, 2023
Güneş Enerjili On Grid Şebeke Bağlantılı Sistemler
Ekim 29, 2023
Güneş Enerjili Solar Sokak ve Bahçe Aydınlatmalar
Ekim 29, 2023
Güneş Enerjili On Grid Şebeke Bağlantılı Sistemler
Ekim 29, 2023

Güneş Enerjili Öz tüketim Sistemleri

Güneş enerjili öz tüketim sistemleri, şebekeye bağlı olmayan enerji sistemleridir. Bu sistemlerde doğru inverter seçimi önemlidir. Öz tüketim inverterleri, şebekeye enerji vermeden enerji tüketimini karşılar. Örneğin, 3 kw'lık bir sistem, gündüz enerji ihtiyacının bir kısmını karşılar. Fazla enerji depolanamaz ve Deye marka inverterler bu sistemlerde popülerdir. Sistemler şebekeye satışlı hale getirilebilir.

Güneş Enerjili Öz tüketim Sistemleri

Güneş enerjili öz tüketim sistemi nedir?Aküsüz Güneş enerjisi sisteminden nasıl elektrik üretebilir?Elektrik olan konutlarda güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilebilir?Öz tüketim inverterleri nasıl çalışır?

Öz tüketim sistemleri şebekeye bağlı olmayan on grid güneş enerjisi  sistemlerdir. Güneş Enerjili Öz tüketim sistemlerinde inverter seçimi doğru yapılmalıdır. Çünkü her ongrid inverter öz tüketim olarak kullanılmamaktadır.Öz tüketim inverterler şebekeye elektrik vermeden gündüz tüketimi karışlamak için kullanılmaktadır.Bunun için güneş enerjili öz tüketim sistemlerinde kullanılacak olan inverterlerin limiter yani akım trafolu olması gerekmektedir.

Örnek güneş enerjili öz tüketim sistemi analizi

Örnek olarak  3 kw öz tüketim sistemini ele alacak olursak gündüz güneşli saatlerde güneşten gelen enerji direkt olarak tüketilerek gündüz elektrik faturası en minumum düzeye indirgenmektedir. Sistemde akü bulunmamaktadır.

Sistem şu şekilde çalışmaktadır. Örneğin gündüz evimizde 5 kwlık bir enerji tüketilmekte bu enerjinin 3 kw güneş enerjisi tarafından karşılanmakta geriye kalan 2 kw ise şebekeden kullanılmaya devam edilmektedir.Tam tersi durumda ise evde kullanım 2 kw olduğunda evde ki kullanımın tamamı 3 kwlık sistemden karşılanmakta ve artan 1 kw enerji ise şebekye verilmeden çöp olmaktadır. Bu sistemde herhangi bir izin yada proje zorunluluğu bulunmamaktadır.Sistemde fazla enerji depolanamayacağı için sistemin kurulacağı yerdeki sabit elektrik tüketimi referans alarak sistem tasarlanmalıdır.

Deye on grid inverterler öz tüketim sistemlerinde en çok tercih edilen inverterlerdir.

Güneş enerjili öz tüketim sistemleri istenildiğinde şebekeye satışlı sistemlere dönüştürülebilir.

Deye 3 kw öz tüketim inverteri,Deye 5 kw öz tüketim inverteri,Deye 10 kw öz tüketim inverteri,Deye 15 kw öz tüketim inverteri,Deye 20 kw öz tüketim inverteri.