Tarımsal Sulama Sistemlerinde Frekans İnverter Kullanımı
Ekim 29, 2023
PWM Şarj Regülatörü İle MPPT Şarj Regülatörü Arasındaki Farklar
Ekim 29, 2023
Tarımsal Sulama Sistemlerinde Frekans İnverter Kullanımı
Ekim 29, 2023
PWM Şarj Regülatörü İle MPPT Şarj Regülatörü Arasındaki Farklar
Ekim 29, 2023

Tam Sinus İnverter Nedir? Modifiye Sinus İnverter Nedir?

Tam sinüs inverterler, şebeke elektriğine benzer bir dalga üretirken, modifiye sinüs inverterler kare dalga üretir. Tam sinüs inverterler, motorlu cihazlar gibi hassas ekipmanlar için daha uygundur ve genellikle daha pahalıdır. Modifiye sinüs inverterler ise daha ekonomiktir, ancak bazı cihazlarda sınırlamaları vardır. Güneş enerjisi sistemlerinde, doğru akımı 220 volt alternatif akıma dönüştürmek için inverterlere ihtiyaç duyulur. Akıllı tam sinüs inverterler, ek özelliklere sahipken, modifiye sinüs inverterler daha basit uygulamalar için tercih edilir.

Tam Sinus İnverter Nedir? Modifiye Sinus İnverter Nedir?

 

Tam sinüs inverterler

sinüs dalga yani şebeke elektriğinde kullandığımız dalgaya en yakın elektriği verir.Modifiye sinüs inverterler ise kare dalga üretmektedir.En belirgin farkı ise modifiye sinüs inverterler tam sinüs inverterlere göre daha ucuzdur.İnverter seçimi yaparken en önemli husus kullanılacak olan cihazlardır.Özellikle motorlu cihaz pompa,buzdolabı,elektrikli süpürge vb cihazlar kullanılmak isteniyorsa tam sinüs inverter kullanılmalıdır.

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi enerji kaynakları doğru akım üretmektedir. Üretilen bu doğru akım akülerde depolanabilmektedir. Evlerde kullandığımız elektrik ise 220 volt olduğu için genellikle buzdolabı, televizyon, aydınlaltma gibi ev eşyaları 220 volt ile çalışmaktadır. Bunun için güneş enerjisi sistemlerinde akülerde depolanan doğru akım elektrik inverter ile 220 volt elektriğe dönüştürülmektedir.Yüksek demerajlı ürün kullanımlarında ve motorlu cihazlarda tam sinüs inverter kullanımı önemlidir.Tam sinüs inverterde doğru güç seçimi yapıldığında buzdolabı,çamaşır makinası,klima,televizyon gibi cihazları çalıştırabilirsiniz. Off Grid akülü Sistemlerde 12volt,24 volt ve 48 volt çeşitleri mevcuttur. On grid şebeke bağlantılı inverterlerde tam sinüs özelliğe sahiptir. Off Grid Akülü güneş enerjisi sistemlerinde en çok kullanılan tam sinüs inverterler akıllı inverterlerdir. Akıllı İnverterlerdir. Akıllı tam sinüs inverterlerde şarj regülatörü ve şebeke yada jeneratörden şarj özelliği mevcuttur.

Modifiye sinüs inverterler

 ise off grid akülü güneş enerjisi sistemlerinde kullanılmaktadır.Çok fazla tercih edilmesinin en büyük sebebi fiyatlarının tam sinüs inverterlere göre çok daha ucuz olmasıdır.Demeraj akımı yüksek olan ve motorlu cihazların kullanımında dez avantaj sağlamaktadır.Tabiki bu durum modifiye sinüs inverterler kötü olduğu sonucunu çıkarmaz.Güneş enerjisi sistemlerinde özellikle küçük tekne ve karavan uygulamalarında tercih edilmektedir.Modifiye sinüs inverter grubunda çok küçük ürünlerde bulunup özellikle araç çakmaklığında seyehat halinde telefon,laptop gibi cihaz kullanmak isteyenler için çakmaklıklı modelleride mevcuttur.Modifiye sinüs inverterler için şunu diyebiliriz küçük ve az maliyetli olması istenen projelerde vazgeçilmez invertörlerdir.Ama tam sinüs inverterlere göre demerajları akımları hassas olmadığı için toleranslı seçim ve doğru güç hesabı yapılmalıdır.