Montaj Ekipmanları Ve Sigorta Kullanımının Önemi
Ekim 29, 2023
Karavanlarda Güneş Paneli Ve Malzeme Seçimi
Ekim 29, 2023
Montaj Ekipmanları Ve Sigorta Kullanımının Önemi
Ekim 29, 2023
Karavanlarda Güneş Paneli Ve Malzeme Seçimi
Ekim 29, 2023

MonoKristal Güneş Paneli Polykristal Güneş Paneli Farkları

Güneş panelleri, silikondan yapılan hücrelerden oluşur ve güneşten gelen ışığı elektrik enerjisine dönüştürürler. Monokristal paneller, yüksek saflıkta silikondan yapılır, siyah renkte olup %24'e kadar verimlilik sunarlar; ancak maliyetlidirler. Polikristal paneller, mavi renkte, daha basit bir üretim sürecine sahip olup %18 civarında verimlilik sunarlar ve daha uygun fiyatlıdırlar. Her iki panel türü de farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Seçim, ihtiyaçlara ve bütçeye bağlıdır.

MonoKristal Güneş Paneli Polykristal Güneş Paneli Farkları

Monokristal Güneş Paneli ile Polikristal Güneş Paneli arasındaki farklar, özellikleri Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için monokristal solar panel mi yoksa polikristal mi en iyi güneş paneli Mono mu poli mi? Hangi enerji panel daha verimli

En Verimli Güneş Paneli Monokristal mi Polikristal mi Solar Panel Farkları nelerdir?

Monokristal Güneş Paneli ile Polikristal Güneş Paneli arasındaki farklar, özellikleri Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için monokristal solar panel mi yoksa polikristal mi en iyi güneş paneli Mono mu poli mi? Hangi enerji panel daha en verimli?

Güneş panelleri, birçok solar hücreden oluşur. Bu hücreler silikon adı verilen ve dünyamızda çokça bulunan elementlerden yapılır. Her bir hücre, aynen pillerde de olduğu gibi, elektrik akimi yaratmak için bir pozitif ve bir negatif katmandan oluşur.

Güneşten gelen fotonlar, güneş panelinin üzerinde bulunan bahsettiğimiz bu hücreler tarafından emildiklerinde, açığa çıkan enerji, elektronların özgürce hareket etmelerine yol açar.

Elektronlar, panelin alt kısıma doğru yol alır ve Elektronların bu akımıyla elektrik üretilir.

Güneş panellerinde kullanılan silikonun,  birçok formları benzerdir; ana fark, silikonun saflığıdır.

Güneş panelleri verimliliği; saflık ile doğru orantılıdır, silikon saflığını arttırmak için yapılan işlemler hem çoktur, hem de maliyetlidir.. Polikristal güneş panelleri ile monokristal güneş panelleri arasındaki temel fark burada ortaya çıkar.

Güneş panellerinde verimlilik, güneş paneli yüzey alanına düşen ışınımın % yüzde olarak ne kadarının elektrik enerjisine dönüştürüleceği ile alakalıdır. Örneğin Bu oran Polikristal güneş panelleri için % 18, monokristal güneş panelleri için %24 seviyelerindedir.

Monokristal Güneş Panelleri

Yukarıda anlattığımız üzere  monokristal silikondan yapılan güneş hücreleri, aynı zamanda tek-kristal silisyum olarak adlandırılan, kolayca tanınabilir bir dış bir görünüme sahiptir. Monokristal güneş panelleri siyaha yakın koyu renktir.

nokristal güneş panelleri’nde Yüksek verime ulaşabilen mono kristal hücreleri, yuvarlak kenarlıdır ve düzgün moleküler dizilimli külçelerden,  yapılmaktadır.

Monokristal güneş Panelleri Avantajları

Monokristal güneş Panelleri yüksek dereceli silikondan yapılmıştır bu sebeple monokristal güneş panelleri yüksek verimliliğe sahiptir. Bu panellerin verimlilik oranları % 24ler civarındadır.

Düşük ışık koşullarında, benzer puantlı polikristal güneş panellerine göre, daha iyi performans gösterirler. bu nedenle Monokristal güneş panelleri daha az güneş ışığında polikristal panellere göre daha çok üretim sağlar.

Monokristal güneş Panelleri Dez Avantajları

Monokristal güneş panelleri, polikristal güneş panellerine kıyasla daha pahalıdır.

Ayrıca monokristal güneş Panelleri kısmen gölge veya kar ile kapalı ise, bu olumsuz durum tüm paneli etkileyecektir.

25 watt monokristal güneş paneli,​50 watt monokristal güneş paneli,100 watt monokristal güneş paneli,​150 watt monokristal güneş paneli,200 watt monokristal güneş paneli,​330 watt monokristalgüneş paneli,​400 watt monokristal güneş paneli

Polikristal Güneş Panelleri

Polikristal silikondan yapılan güneş paneli hücreleri, aynı zamanda çoklu-kristal silisyum olarak adlandırılan, oldukça kolayca tanınabilir bir dış bir görünüme sahiptir, dikdörtgen hücrelerden oluşur. Polikristal güneş panellerinin renkleri mavidir.

polikristal güneş panelleri, Monokristal güneş panellerinin aksine, hücre üretimi için bazı pahalı işlemleri yapmayı gerektirmez. Bu nedenle monokristal panellere göre verimliliği daha düşüktür. polikristal güneş panelleri verimlilik oranları % 18 civarındadır.

10 watt polykristal güneş paneli,​22 watt polykristal güneş paneli,​42 watt polykristal güneş paneli,​85 watt polykristal güneş paneli,​105 watt polykristal güneş paneli,​125 watt polykristal güneş paneli,​170 watt polykristal güneş paneli,​280 watt polykristal güneş paneli,​330 watt polykristal güneş paneli.

Polikristal Güneş Paneli Avantajları

  • Polikristal güneş panel hücresi yapmak için kullanılan yöntem daha basit ve daha az maliyetlidir.
  • Polikristal güneş panelleri; monokristal güneş panellerine göre daha düşük ısı toleransı gösterir.
  • Polikristal güne panellerinin fiyatları monokristal güneş panellerine göre daha ucuzdur.

Polikristal Güneş Paneli Dezavantajları

Polikristal güneş panelleri, Düşük silikon saflığı nedeniyle, monokristal güneş panellerine kıyasla daha az verimlidirler.