PWM ŞARJ REGÜLATÖRÜ İLE MPPT ŞARJ REGÜLATÖRÜ ARASINDAKİ FARKLAR

isosadmin Yorumlar 0 12 Nisan 2020

Şarj Regülatörleri Güneş enerjisi sistemlerinde güneş panellerinden gelen enerjiyi düzenleyerek aküyü şarj eden cihazlardır. Akü doldğunda kesme görevide görmektedir.

Mppt şarj kontrol cihazları pwm şarj kontrol cihazlarına göre daha pahalı olup verimlilik açısından %30’a yakın daha verimlidir.

Pwm şarj kontrol cihazları voltajı düzenleyerek panelden gelen akımı ise direkt olarak aküye göndermektedir. Mppt şarj kontroller ise panelden gelen fazla voltajı ampere çevirerek aküye şarj etmektedir. Aşağıdaki tabloda 170 watt gücünde bir panelin aküyü şarj ederken gösterdiği amper değerleri verilmiştir.

Mppt ve Pwm karşılaştırması

170 watt güneş panelinin voltaj değeri 18,6 volt olup akım değeri ise 9,14 A dir.Pwm şarj kontrol cihazı kullanıldığında akü boş iken 11 voltta şarj anında amper değerini 9,14 amper olarak aküye gönderip yaklaşık 7,6 voltluk bir voltajı ise çöpe atmaktadır. Pwm şarj kontrol cihazı maksimum şarj anında bile 170 watt gücündeki bir güneş panelinin 127 wattlık kısmını aküye depolayabilmektedir. Mppt şarj kontol cihazı kullanıldığında ise amper değeri devamlı olarak artmaktadır.

Pwm ve mmpt model şarj kontol cihazlarını isos enerji mağazamızda bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için 0553 532 97 68 nolu whatsapp hattında ulaşabilirsiniz.

0 Yorumlar

Bir cevap yazın